RSS
mała czcionka średnia czcionka duża czcionka

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

02.03.2020

W ubiegłą niedzielę, 1 marca, w ponad 370 miastach w kraju i zagranicą odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to VIII edycja „Tropem Wilczym” w której, według szacunków udział wzięło ponad 75 tys. osób. W te liczby wpisują się również Zduny – u nas „Tropem Wilczym” pobiegło 270 osób!

„Ideą tego wydarzenia jest niekonwencjonalne upamiętnienie bohaterów skazanych przez komunistyczne władze na zapomnienie. Chodzi o to, by uczestnicy poczuli bliskość z Żołnierzami Wyklętymi – żeby zrozumieli, że są to nie tylko ludzie z lasu, że przed wojną byli artystami, profesorami, naukowcami czy inżynierami, a w czasie II wojny i podczas walki z komunistycznym reżimem „zachowali się jak trzeba” – tak o „Tropie Wilczym” mówi Barbara Konarska z Fundacji „Wolność i Demokracja”, która jest głównym organizatorem biegu, objętego honorowym patronatem Prezydenta RP.

Organizatorem lokalnym Biegu w Zdunach była Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, Szkoły Podstawowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Nowych Zdunach oraz Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym.

Patronat honorowy nad biegiem objął Wójt Gminy Zduny – Krzysztof Skowroński oraz Marszałek Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreiber.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbył się w naszej gminie po raz drugi. Po raz drugi w gminie Zduny, ale po raz pierwszy na dwóch dystansach!
- Bieg Honorowy na dystansie 1963 m – symbolicznie upamiętnia rok, w którym zginął sierżant Józef Franczak ps. Lalek, ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego.
- Bieg na dystansie 4 km.
W tym roku całość imprezy zlokalizowana została na terenie ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie.

Na Bieg „Tropem Wilczym” do Zdun przybyli również goście: Marszałek Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreiber oraz Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego – Waldemar Wojciechowski.

Impreza rozpoczęła się o godz. 8:30, kiedy to zostało otwarte Biuro Zawodów, gdzie odbywała się weryfikacja Uczestników oraz wydawanie pakietów startowych.

Następnie, o godz. 10:30 wszyscy przemaszerowali pod kamień upamiętniającym Krysię Idzikowską, gdzie odbyła się oficjalna część Biegu, którą rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Odczytany został również list od Prezydenta RP skierowany do wszystkich uczestników VIII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Następnie głos zabrał Marszałek Województwa Łódzkiego, który wraz ze zduńskimi władzami samorządowymi złożył kwiaty pod kamieniem upamiętniającym Krystynę Idzikowską. Asystę honorową przy Kamieniu sprawowali członkowie grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty.

Po części oficjalnej oraz po obowiązkowej rozgrzewce po godzinie 11:00 rozpoczął się bieg nadystansie 1963 m. Drugi bieg - na dystansie 4 km rozpoczął się tuż przed godziną 12:00.

Atrakcją tegorocznego Biegu była asysta konna, którą zapewnili członkowie Stowarzyszenia „Karino” z Otolic oraz instruktorka jazdy konnej w Zduńskiej Dąbrowie wraz z uczennicą.

Po przekroczeniu mety każdy zawodnik Biegu otrzymał pamiątkowy medal. Wszyscy zwycięzcy oraz wyróżnieni otrzymali z rąk Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy Zduny puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Wójta Gminy Zduny.

Zwycięzcy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Zduny 2020:

Bieg honorowy na dystansie 1963 m:
• w kategorii mężczyzna – Jakub Wódka;
• w kategorii kobieta – Natalia Workowska;

Bieg na dystansie 4 km:
• w kategorii mężczyzna – Miłosz Staniaszek;
• w kategorii kobieta – Katarzyna Skwarnecka;

Wyróżnieni zostali:
• w kategorii najstarszy uczestnik biegu – Bożena Jędrachowicz;
• w kategorii rodzic z dzieckiem w wózku – Marcin Guzek z córką Alicją;
• w kategorii najmłodszy uczestnik biegu, który na własnych nogach dotarł do linii mety – Ignacy Gasik;
• w kategorii najmłodszy uczestnik biegu wyróżnienie otrzymał Ignacy Kosman.

Na mecie na uczestników czekały nie tylko pamiątki i nagrody, ale również gorąca grochówka, przygotowana przez pracowników kuchni Szkoły Podstawowej w Nowych Zdunach, a serwowana przez Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych RETRO-ŁOWICZANKA w Bąkowie Górnym.

Wsparcia organizacyjnego udzielili:
- Zarząd Gminny Związku OSP RP w Zdunach
- Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych Retro–Łowiczanka
- Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Edukacyjne "KARINO"
- Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty
- Pracownicy gospodarczy ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie

Podsumowując, jako Organizatorzy dziękujemy wszystkim którzy nie szczędząc czasu i wysiłku, z zaangażowaniem pomogli przy organizacji imprezy. Cieszymy się, że po raz kolejny spotkała się ona z tak dużym zainteresowaniem!

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BIEGU TROPEM WILCZYM W ZDUNACH ZNAJDZIECIE NA NASZYM FACEBOOKU (KLIK TUTAJ)

Opublikował: Katarzyna Kaźmierczak
Publikacja dnia: 02.03.2020

Dokument oglądany razy: 540
« inne aktualności