RSS
mała czcionka średnia czcionka duża czcionka
To jest wersja archiwalna z dnia 08.10.2019, zobacz aktualną wersję tej wiadomości.
Zmiany wprowadzono z powodu: aktualizacja, dodanie zdjęć

Noc Bibliotek 2019

08.10.2019

 Noc Bibliotek 2019 - podsumowanie


Z 4/5 października zduńska biblioteka już po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej; projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Hasło przewodnie tegorocznej akcji to „Znajdźmy wspólny język” i to właśnie pod tym hasłem w bibliotece w Zdunach bawiła się, miło spędzała czas i przede wszystkim nocowała  25-osobowa grupa dzieci.
To dosyć nietypowe biblioteczne spotkanie rozpoczęło się o godzinie 19.00, kiedy to uczestnicy, po wypiciu magicznych eliksirów i poświadczeniu swojej obecności odciskiem dłoni wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali ozdobne ramki z hasłami motywacyjnymi. Następnie sprawdzili swoją wiedzę na temat książkowych bohaterów w różnorodnych quizach, przeprowadzanych trochę z przymrużeniem oka. Na zamknięcie tego bloku dzieci zagrały w biblioteczne podchody, poszukując niespodzianek w bibliotecznych zakamarkach, a następnie mogły poznać pracę bibliotekarza, zwłaszcza system wypożyczania książek, od kuchni.
Przerywnikiem była kolacja, po której przyszedł czas na kolejną porcję atrakcji, tym razem były to odwiedziny specjalnych gości. Jako pierwszy w biblioteczne mury zawitał Zdzisław Kryściak – łowicki przewodnik, który opowiedział dzieciom o swojej pracy, o komunikacji i relacjach międzyludzkich. Następnie niespodziankę dla uczestników spotkania przygotowała dyrektor DK – Ewa Smerecka, która ubrana w strój łowicki opowiedziała o gwarze i zaśpiewała utwory ludowe. Ostatnim gościem był Wójt Gminy Zduny – Krzysztof Skowroński, częstując dzieci cukierkami, cierpliwie odpowiadał na pytania dotyczące swojej osoby i pracy, którymi został zasypany.
Ta część spotkania zakończyła się ok. północy, a więc nie pozostało nic innego jak rozłożyć śpiwory, karimaty i przygotować się do spania, ale przedtem bibliotekarki wyświetliły film pt. „Ptyś i Bill”, udostępniony nieodpłatnie przez głównego organizatora akcji. Najwytrwalszym uczestnikom udało się zasnąć dopiero nad ranem.
W sobotę o 7 rano przyszedł czas na pobudkę, poranną gimnastykę i śniadanie, po którym może nie do końca wyspane, ale na pewno pełne pozytywnych wrażeń dzieci, rodzice mogli zabrać do domu.

Opublikował: Katarzyna Kaźmierczak
Publikacja dnia: 08.10.2019

Dokument oglądany razy: 171
« inne aktualności