TROPEM WILCZYM. BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Czas na podsumowanie tegorocznej edycji! 5 marca w ponad 300 miastach w kraju i za granicą odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to XI edycja ?Tropem Wilczym? w skali kraju organizowana przez Fundację ?Wolność i Demokracja?.

Organizatorem lokalnym Biegu w naszej gminie była Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, Szkoły Podstawowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Nowych Zdunach oraz Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym.

Patronat honorowy nad biegiem objął Wójt Gminy Zduny – Krzysztof Skowroński.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ?Tropem Wilczym? odbył się w naszej gminie już po raz piąty. W tej edycji, wzorem poprzednich lat, uczestnicy pobiegli na dwóch dystansach:

 • Bieg Honorowy na dystansie 1963 m ? symbolicznie upamiętnia rok, w którym zginął sierżant Józef Franczak ps. Lalek, ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego.
 • Bieg na dystansie 4 km.

Całość imprezy zlokalizowana została na terenie ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9:45, kiedy to otworzyliśmy Biuro Zawodów, gdzie odbywała się weryfikacja Uczestników oraz wydawanie pakietów startowych.

Następnie, wszyscy przemaszerowali pod kamień upamiętniającym Krysię Idzikowską – odbyła się tam oficjalna część Biegu. Łukasz Jankowski ? odczytał list od Prezydenta RP, przedstawił ideę samego biegu oraz wspomniał historię Krysi Idzikowskiej ? bohaterki z gminy Zduny. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Zduny ? Krzysztof Skowroński.

Część oficjalna to również złożenie pod Kamieniem kwiatów, którego dokonali: Wójt Gminy Zduny ? Krzysztof Skowroński, Przewodniczący Rady Gminy Zduny ? Wiesław Dałek oraz dyrektor ZSCKR im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie ? Stanisław Kosmowski wraz z uczniami szkoły.

Asystę honorową przy Kamieniu sprawował Daniel Pałyga – członek grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty.

Po części oficjalnej oraz po obowiązkowej rozgrzewce po godzinie 11:00 rozpoczął się bieg na dystansie honorowym 1963 m oraz 4 km. W tym roku na starcie zduńskiego Biegu stanęło prawie 300 osób! Atrakcją Biegu była ?asysta? starego pojazdu, którą zapewnił członek Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych Retro Łowiczanka.

Po przekroczeniu mety każdy zawodnik Biegu otrzymał pamiątkowy medal. Wszyscy zwycięzcy oraz wyróżnieni otrzymali z rąk Wójta Gminy Zduny oraz Przewodniczącego Rady Gminy Zduny puchary oraz nagrody rzeczowe. Nagrody główne zostały ufundowane przez Samorząd Gminy Zduny.

Zwycięzcy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Zduny 2023:

Bieg honorowy na dystansie 1963 m:

 • w kategorii mężczyzna ? Jakub Wódka;
 • w kategorii kobieta ? Patrycja Drabik;

Bieg na dystansie 4 km:

 • w kategorii mężczyzna ? Kamil Rybus;
 • w kategorii kobieta ? Emilia Jagoda;

Wyróżnieni zostali:

 • w kategorii najstarszy uczestnik biegu ? Stanisława Jacaszek;
 • w kategorii najmłodszy uczestnik biegu, który na własnych nogach dotarł do linii mety ? Aleksander Fabijański;
 • w kategorii najmłodszy zgłoszony uczestnik biegu wyróżnienie otrzymał Mateusz Blus.

Nagroda specjalna Wójta Gminy Zduny – Krzysztofa Skowrońskiego dla pierwszych osób na mecie pochodzących z terenu gminy Zduny:

 • w kategorii mężczyzna ? Jakub Wódka;
 • w kategorii kobieta ? Laura Kowalska;

Na mecie na uczestników czekały nie tylko pamiątki i nagrody, ale również gorący żurek, przygotowany i serwowany przez Panie z KGW Retro-Xężanki.

Wsparcia organizacyjnego udzielili:

 • Zarząd Gminny Związku OSP RP w Zdunach
 • KGW Retro-Xężanki
 • Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty
 • Pracownicy gospodarczy ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie.

Podsumowując – jako Organizatorzy dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny nie szczędząc czasu i wysiłku, z zaangażowaniem pomogli przy organizacji imprezy! Dziękujemy również wszystkim Uczestnikom Biegu! Cieszymy się, że znów spotkał się on z tak dużym zainteresowaniem!

?? Cześć i Chwała Bohaterom! ??

Skip to content