Tak jak rok temu, nie było to zwykłe spotkanie z muzyczną ludowizną czy folklorem kojarzonym dziś ze scenicznymi realizacjami zespołów pieśni i tańca. Wraz z muzykami z dziewięciu kapel przenieśliśmy się w czwartek w świat in crudo, czyli muzyki źródłowo wiejskiej, granej ?na surowo? opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej oryginalne wykonania pierwotnych form muzycznych polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Opoczna czy Radomia. To była podróż w nieco zapomniany a zdecydowanie wart przypomnienia świat autentycznej muzyki wsi!

Na deskach drewnianej podłogi Mini Skansenu w Złakowie Kościelnym podczas ?pograjki? wystąpiły zespoły: Diabubu, Dobrzeliniacy, Kapela Jeremiego Kowalskiego, Kapela im. Tadeusza Kubiaka, Kapela Metysława, Kapela O!statki, Słodkie Fascynacje, Kapela Napięcie oraz Kapela Niwińskich.

Nie zabrakło również prezentacji twórców ludowych. Łódzki Dom Kultury zabrał nas w świat autentycznej, nieprzetworzonej, w pełni tradycyjnej sztuki ludowej. Zaprezentowali się: Agnieszka Głuszek-Nowicka ? rzeźbiarka (region łowicki), Ela Świderek ? rzeźbiarka (region łowicki), Maria Ciechańska ? wycinankarka (region łowicki), Józef Stańczyk ? rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski), Sławomir Suchodolski ? rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski), Alicja Matczak – plastyka papierowa (region łowicki), Jolanta Kołodziejska – plastyka papierowa (region łowicki) oraz Teresa Foks – haft (region łowicki).

? Byli z nami również: KGW RETRO XĘŻANKI, które zapewniły specjały kuchni łowickiej, RETRO ŁOWICZANKA – stowarzyszenie z Bąkowa Górnego, zrzeszające miłośników starej motoryzacji i maszyn rolniczych oraz BROWAR BEDNARY – stacjonarny, rzemieślniczy, browar łowicki, który zapewnił pełne zaopatrzenie w wiele wybornych gatunków piw, które ugasiły pragnienie wszystkich dorosłych uczestników.

? Nasze wydarzenie w tak zaprezentowanej formie nie doszłoby do skutku, gdyby nie Fundacja Toinen Pro Art. Dziękujemy Panu Jarosławowi Kabie, który wyszedł z inicjatywą udostępniania nam terenu swojego Mini Skansenu w Złakowie Kościelnym. Bez niego zapewne nie spotkalibyśmy się z Wami w tak wspaniałym składzie i miejscu na II edycji Złakowskiego Bożego Ciała!

? Organizatorzy wydarzenia: Powiat Łowicki, Gmina Zduny, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny oraz Łódzki Dom Kultury.

? Partnerzy wydarzenia: Województwo Łódzkie oraz Browar Bednary.

Dziękujemy, że byliście z nami!

Skip to content