Kolejna edycja kampanii Mała książka – wielki człowiek wystartowała w naszej Bibliotece! To będzie długi, ale ważny post! Zachęcamy do przeczytania całości!

Wszystkim miłośnikom książek dziecięcych i bibliotek kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest z pewnością bardzo dobrze znana! W tegorocznej edycji projektu na Małych Czytelników będzie czekać jednak wiele nowości!

???? ?????? – ???? ???????? ???????????. Z myślą o najmłodszych czytelnikach mamy zupełnie nową Wyprawkę Czytelniczą! Znajdziecie w niej autorską książkę napisaną i zilustrowaną specjalnie dla tego projektu przez wybitnych twórców, uwielbianych przez najmłodszych czytelników. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Nowością w tegorocznej kampanii są również Wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy ogromną nadzieję, że pomogą dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polskimi bibliotekami i literaturą. Wspólne czytanie to przecież nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale tez budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.

??? ????ł? ???????? Każde dziecko w wieku przedszkolnym (urodzone w latach 2016-2019), które odwiedzi bibliotekę, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania!

??? ???????????? ?? ???????? „??ł? ????????? – ?????? ??ł?????” ? ?????? ???????????

  • Odwiedź z dzieckiem Bibliotekę w Zdunach i poinformuj bibliotekarkę, że chcecie przystąpić do projektu.
  • Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki.
  • Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.
  • Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio/telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.???????
  • Oddajcie książkę do Biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę.
  • Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale również Waszych wspólnych przygód z książką.

???????? ????? ?????????? ? ????????? ????????????

  • Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku!
  • Wizyty w Bibliotece uczą samodzielności i odpowiedzialności za wypożyczone książki, pozwalają podejmować pierwsze własne wybory, rozwijają myślnie oraz kształtują na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy.
  • Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.
  • Dziecko poznaje ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni staje się uczestnikiem życia kulturalnego.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content