Kierując się myślą, że przekazana dziecku miłość do czytania jest prezentem na całe życie, z radością informujemy, że nasza Biblioteka już po raz szósty uczestniczy w ogólnopolskiej akcji pt. Mała książka – wielki człowiek!

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym (przedszkola oraz klasy 0) po nieodpłatne Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Krasnal w krzywej czapce” lub „Pierwsze Czytanki dla…”, poradniki dla rodzica, Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek oraz zakładka do książki.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania (na koniec roku szkolnego w czerwcu).

Jak wspomnieliśmy – w wyprawce znajdą coś dla siebie również rodzice. Przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Wspólne czytanie to nie tylko wspaniała zabawa i rozwój w wielu obszarach, ale tez budowanie poczucia bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty – rodzinnej i lokalnej.

Jak przystąpić do Projektu Mała książka – wielki człowiek w naszej bibliotece?

  • Odwiedź z dzieckiem Bibliotekę w Zdunach i poinformuj bibliotekarkę, że chcecie przystąpić do projektu.
  • Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki.
  • Pozwól dziecku samemu dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętnie po nią sięgnie po powrocie do domu.
  • Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio/telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
  • Oddajcie książki do Biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę.

Akcja trwa przez cały rok szkolny 2023/2024. Zapełnione naklejkami karty zostawcie w bibliotece. Wielkie podsumowanie i wręczenie nagród oraz imiennych dyplomów odbędzie się w czerwcu. 🌸🏆

Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?

  • Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku!
  • Wizyty w Bibliotece uczą samodzielności i odpowiedzialności za wypożyczone książki, pozwalają podejmować pierwsze własne wybory, rozwijają myślnie oraz kształtują na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy.
  • Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.
  • Dziecko poznaje ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni staje się uczestnikiem życia kulturalnego.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content