Słońce przebija się dziś przez chmury, dlatego wybierzmy się „Spacerkiem w lata 30. ubiegłego wieku” i odwiedźmy Złaków Kościelny.

Drodzy, serdecznie polecamy Wam wpis zamieszczony na blogu Historie mało znane, w którym autor słów kilka pisze o Złakowie Kościelnym. Wpis znajdziecie pod linkiem: https://rosariumadgdar.blogspot.com/…/spacerkiem-w-lata…🌐

Znajdziecie tam masę zdjęć z w/w okresu, filmy oraz mnóstwo ciekawej treści!

Oto kilka fragmentów:

🔡 „Złaków Kościelny byłby niewątpliwie tak samo mało znany, jak tysiące innych wsi polskich, gdyby nie X-ta muza. W okresie II Rzeczypospolitej, miejscowość nazywana była ,,Kolorową stolicą polskiej wsi,, gdzie powstaje, pierwszy polski kolorowy film w 1937 roku. Wieś została kilkakrotnie sfilmowana w okresie międzywojennym i powojennym a zdjęć z tego okresu trudno się dziś doliczyć, od czasu do czasu nazywana również „Hollywoodem”. Filmowcy doszli do wniosku, że zamiast budować makiety, lepiej jechać do Złakowa i na miejscu sfilmować piękny folklor Księstwa Łowickiego w tej kolorowej miejscowości.”

🔡 „W tym czasie wieś promowana jest w Informatorach Turystycznych w trzech językach, angielskim, francuskim, niemieckim, a i za drugim pod względem wielkości oceanem na ziemi, wnętrza pawilonu polskiego na międzynarodowej wystawie turystycznej w Chicago w październiku 1933 rok, zdobią fotografię z mieszkańcami Złakowa Kościelnego, dzieci w USA poznają miejscowość na lekcjach geografii…”

🔡 „Złaków Kościelny jest wsią bogatą. Rzuca się to od razu w oczy. Wszystko w tej wsi zdaje się wskazywać, że mieszkańcom Złakowa dobrze się powodzi. Bez wielkiego zdziwienia też dowiadujemy się, że wieś ta, licząca 1000 dusz ma dziś w kasie oszczędności trzy miliony złotych w gotówce. Dobrzy gospodarze zamieszkują tę piękną stylową wieś. Ale Złakowiacy to nie tylko dobrzy gospodarze. Są to również ludzie obdarzeni niemałym sprytem życiowym.”

Zdjęcia umieszczone w poście pochodzą z: https://rosariumadgdar.blogspot.com/…/spacerkiem-w-lata…

Skip to content