Czas na podsumowanie tegorocznej edycji! Dziś, 6 marca, w ponad 300 miastach w kraju i za granicą odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to jubileuszowa, X edycja ?Tropem Wilczym? w skali kraju organizowana przez Fundację ?Wolność i Demokracja?.

Organizatorem lokalnym Biegu w naszej gminie była Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, Szkoły Podstawowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Nowych Zdunach oraz Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym.

Patronat honorowy nad biegiem objął Wójt Gminy Zduny – Krzysztof Skowroński.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ?Tropem Wilczym? odbył się w naszej gminie po raz czwarty. W tej edycji, wzorem poprzednich lat, uczestnicy pobiegli na dwóch dystansach:

 • Bieg Honorowy na dystansie 1963 m ? symbolicznie upamiętnia rok, w którym zginął sierżant Józef Franczak ps. Lalek, ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego.
 • Bieg na dystansie 4 km.

Całość imprezy zlokalizowana została na terenie ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 8:45, kiedy to otworzyliśmy Biuro Zawodów, gdzie odbywała się weryfikacja Uczestników oraz wydawanie pakietów startowych. Następnie, wszyscy przemaszerowali pod kamień upamiętniającym Krysię Idzikowską – odbyła się tam oficjalna część Biegu. Łukasz Jankowski ? odczytał list od Prezydenta RP, przedstawił ideę samego biegu oraz wspomniał historię Krysi Idzikowskiej ? bohaterki z gminy Zduny. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Zduny ? Krzysztof Skowroński. Część oficjalna to również złożenie pod Kamieniem kwiatów, którego dokonali: Wójt Gminy Zduny ? Krzysztof Skowroński, Przewodniczący Rady Gminy Zduny ? Wiesław Dałek oraz dyrektor ZSCKR im. J. Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie ? Stanisław Kosmowski wraz z uczniami szkoły.

Asystę honorową przy Kamieniu sprawował Daniel Pałyga – członek grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty.

Po części oficjalnej oraz po obowiązkowej rozgrzewce po godzinie 10:00 rozpoczął się bieg na dystansie honorowym 1963 m oraz 4 km. W tym roku na starcie zduńskiego Biegu stanęło ponad 250 osób! Atrakcją Biegu była ?asysta? starych pojazdów, którą zapewnili członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych Retro Łowiczanka.

Po przekroczeniu mety każdy zawodnik Biegu otrzymał pamiątkowy medal. Wszyscy zwycięzcy oraz wyróżnieni otrzymali z rąk Wójta Gminy Zduny oraz Przewodniczącego Rady Gminy Zduny puchary oraz nagrody rzeczowe. Nagrody główne zostały ufundowane przez Wójta Gminy Zduny ? Krzysztofa Skowrońskiego.

Zwycięzcy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Zduny 2022:

Bieg honorowy na dystansie 1963 m:

 • w kategorii mężczyzna ? Mateusz Zaręba;
 • w kategorii kobieta ? Patrycja Drabik;

Bieg na dystansie 4 km:

 • w kategorii mężczyzna ? Kamil Rybus;
 • w kategorii kobieta ? Emilia Jagoda;

Wyróżnieni zostali:

 • w kategorii najstarszy uczestnik biegu ? Stanisława Jacaszek;
 • w kategorii najmłodszy uczestnik biegu, który na własnych nogach dotarł do linii mety ? Dominika Wójcik;
 • w kategorii najmłodszy zgłoszony uczestnik biegu wyróżnienie otrzymał Ignacy Kosman.

Wsparcia organizacyjnego udzielili:

 • Zarząd Gminny Związku OSP RP w Zdunach
 • Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych Retro?Łowiczanka
 • Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty
 • Pracownicy gospodarczy ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie.

Dziękujemy również za Wasze serce i ofiarność podczas zbiórki na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

Podsumowując – jako Organizatorzy dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny nie szczędząc czasu i wysiłku, z zaangażowaniem pomogli przy organizacji imprezy! Dziękujemy również wszystkim Uczestnikom Biegu! Cieszymy się, że znów spotkał się on z tak dużym zainteresowaniem!

Cześć i Chwała Bohaterom!

Więcej zdjęć z wydarzenia znajdziecie na naszym Facebooku pod linkiem:

https://www.facebook.com/media/set?set=a.5098390850212003&type=3

Skip to content