Czas na podsumowanie tegorocznej edycji! Dziś, 3 marca, w ponad 700 miastach w kraju i za granicą odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to XII edycja „Tropem Wilczym” w skali kraju organizowana przez Fundację „Wolność i Demokracja”. W naszej gminie pobiegliśmy już po raz szósty!

Organizatorem lokalnym Biegu w naszej gminie była Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, Szkoły Podstawowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Nowych Zdunach oraz Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym.

Patronat honorowy nad biegiem objął Wójt Gminy Zduny – Krzysztof Skowroński.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Biegu Wójt Gminy Zduny – Krzysztof Skowroński, Radny Powiatowy – Aleksander Frankiewicz oraz Radny Gminy Zduny – Łukasz Jankowski złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod Pomnikiem Poległym Gminiakom zlokalizowanym w centrum Zduny.

W tym roku wzorem lat poprzednich, uczestnicy pobiegli na dwóch dystansach:
– Bieg Honorowy na dystansie 1963 m – symbolicznie upamiętnia rok, w którym zginął sierżant Józef Franczak ps. Lalek, ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego.
– Bieg na dystansie 4 km.

Całość imprezy zlokalizowana została na terenie ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9:45, kiedy to otworzyliśmy Biuro Zawodów, gdzie odbywała się weryfikacja Uczestników oraz wydawanie pakietów startowych. Następnie, wszyscy przemaszerowali pod kamień upamiętniającym Krysię Idzikowską – odbyła się tam oficjalna część Biegu. Łukasz Jankowski – odczytał list od Prezydenta RP. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Wójt Gminy Zduny – Krzysztof Skowroński. Część oficjalna to również złożenie pod Kamieniem kwiatów, którego dokonali: Przedstawiciele władz samorządowych – gminnych i powiatowych oraz przedstawiciele ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie.

Asystę honorową przy Kamieniu sprawowali Daniel Pałyga oraz Mariusz Szczepański – członkowie grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty.

Po części oficjalnej oraz po obowiązkowej rozgrzewce po godzinie 11:00 rozpoczął się bieg na dystansie honorowym 1963 m oraz 4 km. W tym roku na starcie zduńskiego Biegu stanęło ponad 300 osób! W tym osoby, które pobiegły bez pakietów, pobiegły one wyłącznie dla idei.

Atrakcją Biegu była „asysta” starego pojazdu, którą zapewnił członek Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych Retro Łowiczanka.

Po przekroczeniu mety każdy zawodnik Biegu otrzymał pamiątkowy medal.

Wszyscy zwycięzcy oraz wyróżnieni otrzymali z rąk Wójta Gminy Zduny oraz Przewodniczącego Rady Gminy Zduny puchary oraz nagrody rzeczowe. Zwycięzcy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Zduny 2024:
Bieg honorowy na dystansie 1963 m:
– w kategorii mężczyzna – Filip Wielkopolan;
– w kategorii kobieta – Joanna Obórka;

Bieg na dystansie 4 km:
– w kategorii mężczyzna – Kamil Rybus;
– w kategorii kobieta – Edyta Tworożyńska;

Wyróżnieni zostali:
– w kategorii najstarszy uczestnik biegu – Stanisława Jacaszek;
– w kategorii najmłodszy uczestnik biegu – Jan Skowroński.

Nagroda specjalna Wójta Gminy Zduny – Krzysztofa Skowrońskiego dla pierwszych osób na mecie pochodzących z terenu gminy Zduny:
– w kategorii mężczyzna – Jakub Wódka;
– w kategorii kobieta – Laura Kowalska;

Uhonorowany został również Pan Daniel Pałyga, który od początku Biegu w Zdunach – czyli od sześciu edycji – biegnie razem z nami w mundurze 10 Pułku Piechoty.

Na mecie na wszystkich uczestników czekały nie tylko pamiątki i nagrody, ale również gorący bigos oraz słodkości – dla najmłodszych, przygotowane i serwowane przez Panie z Cateringu Anety Grzegory.

Wsparcia organizacyjnego udzielili:
– Zarząd Gminny Związku OSP RP w Zdunach (OSP Strugienice, OSP Baków Dolny, OSP Złaków Kościelny oraz OSP Wiskienica Dolna)
– Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty
– Pracownicy gospodarczy ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie.

Podsumowując – jako Organizatorzy dziękujemy wszystkim, którzy po raz kolejny nie szczędząc czasu i wysiłku, z zaangażowaniem pomogli przy organizacji imprezy! Dziękujemy również wszystkim Uczestnikom Biegu! Cieszymy się, że znów spotkał się on z tak dużym zainteresowaniem!

Cześć i Chwała Bohaterom!🇵🇱

Skip to content