Co roku przekonujemy się, że Pograjka i Potańcówka Wiejska, która odbywa się w Mini Skansenie w Złakowie Kościelnym nie jest zwyczajnym spotkaniem z muzyczną ludowizną, czy folklorem kojarzonym ze scenicznymi realizacjami zespołów pieśni i tańca.

Wraz z muzykami 14 kapel przenieśliśmy się wczoraj, w dzień Bożego Ciała w świat in crudo, czyli muzyki źródłowo wiejskiej, granej „na surowo”, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, rekonstruującej z należytym szacunkiem oryginalne wykonania pierwotnych muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, czy Radomia. To była podróż w nieco zapomniany a zdecydowanie wart przypomnienia świat autentycznej muzyki wsi!

Do tańca i słuchu zagrały kapele: Napięcie / Diabubu / Kapela Niwińskich / Kapela Romana Wojciechowskiego / Kapela Jeremiego Kowalskiego / Kapela Dobrzeliniacy / Lunaria / MeŁł / Kapela Róży Grabowskiej / Kożuch / Słodkie Fascynacje / Kapela im. Tadeusza Kubiaka / Kapela Jana Szymańskiego / Kapela Metysława. Na deskach drewnianej podłogi Mini Skansenu w Złakowie Kościelnym podczas „pograjki” wystąpił również działający przy BPiDK Gminy Zduny DZPiT Zduny.

Nie zabrakło również prezentacji twórców ludowych, którzy przenieśli nas do świata w pełni tradycyjnej sztuki ludowej. Wczorajszy dzień był idealną okazją do zapoznanie się z twórczością z zakresu rzeźbiarstwa, plastyki papierowej czy haftu.

Wydarzeniami towarzyszącymi podczas 3. Złakowskiego Bożego Ciała były:

• prezentacja albumu muzycznego „Chłopi. Wesele Boryny”;

• wystawa fotografii Piotra Baczewskiego pt. „Do rana”;

Byli z nami również: KGW RETRO XĘŻANKI, które zapewniły specjały kuchni łowickiej, RETRO ŁOWICZANKA – stowarzyszenie z Bąkowa Górnego, zrzeszające miłośników starej motoryzacji i maszyn rolniczych oraz BROWAR BEDNARY – stacjonarny, rzemieślniczy, browar łowicki, który zapewnił pełne zaopatrzenie w wiele wybornych gatunków piw, które ugasiły pragnienie wszystkich dorosłych uczestników.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Grzegorza Schreibera oraz Starosty Łowickiego Pan Marcina Kosiorka

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI! DO ZOBACZENIA ZA ROK!

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA GALERII ZDJĘC Z WYDARZENIA DOSTĘPNEJ NA NASZYM FACEBOOKOWYM PROFILU POD LINKIEM Facebook (klik)

Skip to content