Niezwykłe znalezisko w budynku po dawnym Urzędzie Gminy Zduny… Dokumenty ze skrytki.

Szanowni Państwo,

Jak zapewne wiecie, 9 lutego br., podczas prac rozbiórkowych budynku po dawnym Urzędzie Gminy Zduny, odnaleziono na strychu dokumentację z przełomu XIX / XX wieku, której treść wskazywała na jej wysoką wartość archiwalną. Pracownik łowickiej sekcji Archiwum Państwowego w Warszawie 16 lutego dokonał ekspertyzy odnalezionych materiałów i stwierdził, iż są to akta po byłym Urzędzie Gminy Bąków z siedzibą w Zdunach oraz Agencji Pocztowo-Telegraficznej Zduny k. Łowicza.

Ze względu na miejsce ich przechowywania akta były zakurzone i mocno zabrudzone, co sprawiało, że odczytanie ich treści było utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Dziś mamy przyjemność przekazać dobre wieści! Specjaliści z APW poddali znalezione materiały oczyszczeniu i rozprostowaniu, przeprowadzono specjalistyczne zabiegi mające na celu przywrócenie ich do jak najlepszego stanu.

Dziś, w imieniu Wójta Gminy Zduny – Krzysztofa Skowrońskiego serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Dokumenty ze skrytki”, na której prezentowane będą wyżej wspomniane dokumenty. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy wtorek, 3 października br., o godz. 12:00 w Bibliotece Publicznej i Domu Kultury Gminy Zduny. Będzie to niepowtarzalna okazja do obejrzenia i zapoznania się z tym historycznym znaleziskiem. Wystawa czynna będzie jedynie w dniu jej otwarcia w godzinach pracy BDK Zduny.

Wśród dokumentów odnaleziono m.in. kenkarty, podania o wydanie dowodów osobistych z lat 30-tych XX w., dokumentację podatkową z lat 20-tych XX w., dokumentację spraw urzędowych, pojedyncze egzemplarze obwieszczeń, świadectwa przeglądu zwierząt czy rosyjskojęzyczne wypisy akt urodzeń, małżeństw i zgonów.

Wystawa organizowana jest przez Muzeum Państwowe w Warszawie w ramach I Festiwalu Dnia Archiwisty.

Skip to content