Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że po raz trzeci znaleźliśmy się w gronie współorganizatorów niesamowitego wydarzenia, jakim jest Złakowskie Boże Ciało! Już za dwa tygodnie, 8 czerwca, w Mini Skansenie w Złakowie Kościelnym, tuż po barwnej procesji rozpoczniemy Pograjkę i Potańcówkę Wiejską. Będzie to podróż do świata muzyki źródłowo wiejskiej, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, muzyki niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej oryginalne wykonania pierwotnych, muzycznych form polskiej wsi.

Wraz z muzykami kapel ludowych powrócimy do źródeł dźwięków i muzyki, której słuchali i przy której tańczyli nasi przodkowie! Do tańca i słuchu zagra aż 14 kapel! Będą to:

Napięcie / Diabubu / Kapela Niwińskich / Kapela Romana Wojciechowskiego / Kapela Jeremiego Kowalskiego / Kapela Dobrzeliniacy / Lunaria / MeŁł / Kapela Róży Grabowskiej / Kożuch / Słodkie Fascynacje / Kapela im. Tadeusza Kubiaka / Kapela Jana Szymańskiego / Kapela Metysława

Do świata w pełni tradycyjnej sztuki ludowej zabiorą nas również twórcy z regionu łódzkiego. Będzie to szansa na zapoznanie się z twórczością z zakresu rzeźbiarstwa, plastyki papierowej czy haftu oraz możliwość zakupu wyjątkowych prac artystów. W tym roku będzie również kiermasz publikacji i wydawnictw dotyczących muzyki ludowej.

Wydarzenia towarzyszące 3. Złakowskie Boże Ciało:

  • prezentacja albumu muzycznego „Chłopi. Wesele Boryny”;
  • wystawa fotografii Piotra Baczewskiego pt. „Do rana”;
  • stoiska Kół Gospodyń Wiejskich.

KGW Retro Xężanki zapewni oryginalne i nad wyraz smaczne specjały kuchni łowickiej, które będzie można nabyć i degustować w każdych ilościach przysłuchując się występującym na scenie kapelom.

Stowarzyszenie Retro Łowiczanka, które zrzesza miłośników starej motoryzacji i maszyn rolniczych, w trakcie imprezy zaprezentuje swój park maszynowy pełen odrestaurowanych maszyn rolniczych. O wszystko będzie można zapytać i porozmawiać z członkami stowarzyszenia, których wiedza o prezentowanych obiektach jest naprawdę ogromna!

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Grzegorza Schreibera oraz Starosty Łowickiego Pan Marcina Kosiorka

Przyjdź, posłuchaj i zatańcz z nami!

Skip to content