To nie było zwyczajne spotkanie z muzyczną ludowizną, czy folklorem kojarzonym dziś ze scenicznymi realizacjami zespołów pieśni i tańca? Wraz z muzykami aż ośmiu kapel przenieśliśmy się w dzień Bożego Ciała w Złakowie Kościelnym w świat IN CRUDO, czyli muzyki źródłowo wiejskiej, granej ?na surowo?, opartej na tradycyjnych stylach i technikach wykonawczych, niezmienionej przez współczesne aranżacje, rekonstruującej z należytym szacunkiem oryginalne wykonania pierwotnych muzycznych form polskiej wsi z rejonów Łowicza, Łęczycy, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, czy Radomia.

Na deskach drewnianej podłogi Mini Skansenu w Złakowie Kościelnym podczas „pograjki” wystąpiły zespoły: DiaBuBu, Dobrzeliniacy, Kapela Jeremiego Kowalskiego, Kapela im. Tadeusza Kubiaka, Kapela Metysława, Kapela O!statki, Kapela Napięcie oraz Słodkie Fascynacje.

Nie zabrakło również prezentacji twórców ludowych! Łódzki Dom Kultury zabrał nas w świat autentycznej, nieprzetworzonej, w pełni tradycyjnej sztuki ludowej! Zaprezentowali się: Agnieszka Głuszek-Nowicka ? rzeźbiarka (region łowicki), Ela Świderek ? rzeźbiarka (region łowicki), Maria Ciechańska ? wycinankarka (region łowicki), Józef Stańczyk ? rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski) oraz Sławomir Suchodolski ? rzeźbiarz (Kutnowski Ośrodek Rzeźbiarski).

Byli z nami również: KGW Retro Xężanki, Retro Łowiczanka z Bąkowa Górnego (stowarzyszenie miłośników starych samochodów i maszyn rolniczych) oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu.

A wieczorem… Wieczorem przenieśliśmy się do Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym, gdzie odbył się wyjątkowy koncert zespołu Jerycho, który wykonuje historyczne, tradycyjne śpiewy polskie i łacińskie z różnych okresów historycznych, do XIX wieku, szczególnie sakralne. To był mocny akcent na zakończenie dnia!

Organizatorzy wydarzenia: Powiat Łowicki, Gmina Zduny, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny oraz Łódzki Dom Kultury. Współpraca:  Fundacja Toinen Pro Art, Parafia Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym.

Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Łowicki Marcin Kosiorek.

DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE Z NAMI!

Skip to content